Mısır basını: Ateşkes görüşmelerinde büyük ilerleme var

Mısır basınına göre, İsrail ile Hamas arasında ateşkes ve esir takasıyla ilgili Kahire’de yürütülen dolaylı müzakerelerde büyük ilerleme kaydedildi. Kahire el İhbariyye kanalının ismi açıklanmayan üst düzey Mısırlı bir yetkiliden aktardığı haberde, Kahire’de pazar gününden bu yana devam eden müzakere turunda Gazze’deki krizin çözümü konusundaki görüş ayrılıklarının büyük ölçüde giderildiği belirtildi.

İsrail basınında ise Kahire’deki müzakerelerle ilgili çelişkili haberler yer aldı. Ynet haber sitesinin müzakereler konusunda yetkili bir kaynaktan aktardığı haberde, “Hamas’ın büyük tavizler vermesinin beklendiği ve ABD’nin bir çözüme ulaşmak için yoğun baskı yaptığı” öne sürüldü. İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberinde ise İsrail’deki yetkililerin, müzakerelerde ilerleme sağlandığı yönündeki haberlere yorum yapmayı reddettiği aktarıldı.

AA’nın aktardığına göre haberde, müzakerelerde ilerleme sağlanıp sağlanmadığının ancak ilerleyen günlerde öğrenilebileceği ifade edildi.

Hamas’tan, müzakerelerde ilerleme sağlandığı yönündeki haberlerle ilgili henüz açıklama yapılmadı. Ancak Hamas daha önce pek çok kez, ateşkes ve esir takası anlaşması için öncelikle “savaşın durması, İsrail’in Gazze’den çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi ve yardım girişlerinin kolaylaştırılmasının” gerektiğini ifade etmişti. Mısır basınında 6 Nisan’da çıkan haberlerde, Gazze’de ateşkes ve esir takası müzakerelerinin 7 Nisan’da Mısır’ın başkenti Kahire’de yeniden başlayacağı belirtilmişti.

LAPİD’DEN NETANYAHU’YA GÜVENCE

İsrail’ın eski başbakanı ve ana muhalefet lideri Yair Lapid ise, Tel Aviv hükümetinin Hamas ile Gazze’deki İsrailli esirler konusunda anlaşma yapması halinde “güvenlik sunmaya hazır” olduklarını açıkladı. Lapid, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı aşırı sağcı Itamar Ben-Gvir’in Başbakan Binyamin Netanyahu’yu görevinden alma tehdidine karşı güvence verdi.

Ben-Gvir, “Eğer Başbakan Hamas’ı yenilgiye uğratmak için Refah’a kapsamlı bir saldırı düzenlemeden savaşı bitirmeye karar verirse, artık Başbakan olarak görev alacak yetkisi kalmaz” ifadelerini kullanarak, Refah’a saldırı düzenlenmeden esir anlaşması yapılması durumunda hükümete desteğini çekme tehdidinde bulunmuştu. Partisinin İsrail meclisinde 24 milletvekiline sahip olduğunu hatırlatan Lapid, “Ben-Gvir ve (İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel) Smotrich’in milletvekillerinden çok daha fazla” açıklamasında bulundu.

Lapid, “Aşırıcı ortaklarının önünde Başbakan’a Gelecek Var partisini hatırlatıyorum. Rehinelerle ilgili bir anlaşma yapılması halinde tam bir güvenlik sunmaya hazırız” ifadelerini kullandı. “Artık onların (Gazze’deki İsrailli esirler) evlerine dönmesinin vakti geldi” çağrısında bulunarak Netanyahu hükümetinden anlaşma yapılmasını beklediklerini vurguladı.

Başbakan Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerden dolayı Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor. Ben-Gvir ve Smotrich başta olmak üzere Netanyahu hükümetinin üst düzey isimleri, esirlerin İsrail’in birinci önceliği olmaması gerektiğini ve “Hamas’ı yok etmenin” daha önemli olduğunu savunuyor.

İsrail makamlarına göre, Gazze Şeridi’nde, bazıları hayatta bazıları ölü 136 kadar İsrailli esir bulunuyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında öldürülen İsrailli esir sayısının 70’i geçtiğini duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x