Rus Casusları Korkusu Sardı

Finlandiya Güvenlik ve İstihbarat Servisi (SUPO), Rusya’nın beşeri istihbarat operasyonlarının zayıfladığına rağmen, Rus casusluğu ve nüfuzunun yüksek risk taşıdığı uyarısında bulundu.

Yıllık raporda, Rusya’nın öncelikli olarak dikkatini Ukrayna’ya odakladığı belirtilerek, Finlandiya’ya yakın gelecekte askeri bir tehdit olmadığı vurgulandı.

RUSYA’NIN STRATEJİSİ: CAYDIRICI ETKİ VE SİBER TEHDİTLER

Rapora göre, Rusya, Finlandiya’yı “hasmane bir ülke” olarak değerlendirerek, casusluk ve nüfuz operasyonlarıyla NATO üyeliğini olumsuz etkilemeyi amaçlıyor. Özellikle siber ortam ve kritik altyapının bu tür tehditlere karşı savunmasız olduğu belirtildi.

Raporda, Rusya’nın beşeri istihbarat operasyonlarının zayıflamasına rağmen, casusluk ve nüfuzunun yüksek risk taşıdığı vurgulandı.

FİNLANDİYA’NIN EN BÜYÜK TEHDİDİ: RUSYA

Helsinki ile Moskova arasındaki ilişkilerin “yeni normal” olduğu ifade edilerek, Rusya’nın Finlandiya’ya yönelik sorun çıkarma ihtimaline dikkat çekildi. SUPO Direktör Vekili Teemu Turunen, kötü niyetli faaliyetlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Rusya’nın Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının ardından Batı’yı ayrıştırmakla suçlandığı, aralık ayında sınırları kapatma kararı aldığı hatırlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x